European Championships U17

European Championships U17

Date 22.02.2020 - 26.02.2020
Place Porec
Category Cadets
Weapon Epée
Age group Cadets
Gender male Male
Website -
Participants 31
No. Name Nation Event Points Rank
1 Armenia ARM Team - -
2 Austria AUT Team 110 17
3 Belarus BLR Team 104 18
4 Belgium BEL Team 110 16
5 Croatia CRO Team 8 71
6 Czech Republic CZE Team 62 30
7 Denmark DEN Team 69 25
8 Estonia EST Team 253 2
9 Finland FIN Team 66 27
10 France FRA Team 130 11
11 Georgia GEO Team - -
12 Germany GER Team 91 21
13 Great Britain GBR Team 133 9
14 Greece GRE Team 8 69
15 Hungary HUN Team 214 5
16 Israel ISR Team 132 10
17 Italy ITA Team 358 1
18 Latvia LAT Team 32 50
19 Netherlands NED Team 51 33
20 North Macedonia 1 MKD Team - 99
21 Norway NOR Team 94 20
22 Poland POL Team 125 13
23 Romania ROU Team 168 7
24 Russia RUS Team 248 3
25 Serbia SRB Team 85 22
26 Slovenia SLO Team 35 46
27 Spain ESP Team 129 12
28 Sweden SWE Team 79 23
29 Switzerland SUI Team 225 4
30 Turkey TUR Team 48 34
31 Ukraine UKR Team 180 6
Nation Name Gender Birth year
ARM NAREK AVAGYAN (Armenia) Male 2003
ARM Grigor MNATSAKANYAN (Armenia) Male 2003
ARM Hovhannes MURADYAN (Armenia) Male 2004
ARM Alik NAVASARDYAN (Armenia) Male 2004
AUT Gregor JANJIC (Austria) Male 2003
AUT Florian RANKL (Austria) Male 2003
AUT Stefan RIEDE (Austria) Male 2004
AUT Konstantin SPANOS (Austria) Male 2004
BLR Mikita KRYVETSKI (Belarus) Male 2003
BLR Mihail PUCHKOVSKIY (Belarus) Male 2004
BLR MARK SEMANENKA (Belarus) Male 2003
BLR Daniil ULASEVICH (Belarus) Male 2003
BEL Mathis CORVERS (Belgium) Male 2003
BEL Francois COUNSON (Belgium) Male 2003
BEL John DEISSER (Belgium) Male 2004
BEL Leandro LOEMAN (Belgium) Male 2005
CRO Ivan MIKODANIC (Croatia) Male 2003
CRO Jakov PLESE (Croatia) Male 2003
CRO Marko SIMUNKOVIC (Croatia) Male 2005
CRO Luka SIMUNKOVIC (Croatia) Male 2004
CZE Frantisek COUFAL (Czech Republic) Male 2003
CZE Robert KLAUS (Czech Republic) Male 2003
CZE Ondrej PROCHAZKA (Czech Republic) Male 2005
CZE Jan STEMPEL (Czech Republic) Male 2003
DEN Magnus Overskov BRANDES (Denmark) Male 2004
DEN Jakob DU PLESSIS DE RICHELIEU (Denmark) Male 2005
DEN Valdemar Ditlev CHRISTENSEN (Denmark) Male 2003
DEN Simon QVISTGAARD (Denmark) Male 2004
EST Henrik PRIIMAGI (Estonia) Male 2003
EST Markus SALM (Estonia) Male 2004
EST kasper TAFENAU (Estonia) Male 2003
EST Erik TOBIAS (Estonia) Male 2004
FIN Nikita AFANASSIEV (Finland) Male 2003
FIN Marko KUHTA (Finland) Male 2003
FIN Joona RANTANEN (Finland) Male 2003
FRA Mael DENAUX (France) Male 2003
FRA Matteo GREGORCIC (France) Male 2003
FRA lino HEURLIN-VAZQUEZ (France) Male 2003
FRA Corentin MATHIEU (France) Male 2003
GEO Saba BITSADZE (Georgia) Male 2003
GEO Giorgi DIDIA (Georgia) Male 2003
GEO Luka KATCHARAVA (Georgia) Male 2005
GEO David George PAVLENISHVILI (Georgia) Male 2004
GER Matthew BUELAU (Germany) Male 2005
GER Kassian MEIER (Germany) Male 2004
GER Keanu NAGEL (Germany) Male 2003
GER Michael TREBIS (Germany) Male 2003
GBR Alec BROOKE (Great Britain) Male 2005
GBR Edward SCOTT PAYNE (Great Britain) Male 2004
GBR Louis TAIWO-WILLIAMS (Great Britain) Male 2004
GBR Joseph WALMSLEY (Great Britain) Male 2003
GRE Alexandros BOUGATSOS (Greece) Male 2003
GRE Panteleimon KARAGIANNIS (Greece) Male 2003
GRE Konstantinos KARAMPASIS (Greece) Male 2006
HUN Mate CSABAI (Hungary) Male 2003
HUN Benedek KO (Hungary) Male 2003
HUN Gergely KOVACS (Hungary) Male 2003
HUN Soma SOMODY (Hungary) Male 2004
ISR Rani AHINOAM (Israel) Male 2003
ISR Yonatan COHEN (Israel) Male 2003
ISR Nir GOLOVANOV (Israel) Male 2003
ISR Dov Ber VILENSKY (Israel) Male 2004
ITA Fabrizio CUOMO (Italy) Male 2003
ITA Simone MENCARELLI (Italy) Male 2003
ITA Federico PEZZOLI (Italy) Male 2003
ITA Davide SANTORO (Italy) Male 2003
LAT Glebs CAIKOVSKIS (Latvia) Male 2003
LAT Kirils KUZNECOVS (Latvia) Male 2004
LAT Daniels LOGINOVS (Latvia) Male 2003
LAT Dmitry NIKULIN (Latvia) Male 2003
NED Maurits REMMEN (Netherlands) Male 2005
NED Niels ROUBAILO (Netherlands) Male 2003
NED Konrad VEENENBOS (Netherlands) Male 2004
NED Daan WARREMAN (Netherlands) Male 2004
MKD Simon BOZHINOVSKI (North Macedonia 1) Male 2005
MKD Nikola NIKOLOVSKI (North Macedonia 1) Male 2004
MKD Petar SRBINOSKI (North Macedonia 1) Male 2004
MKD Jovan VELICHKOSKI (North Macedonia 1) Male 2004
NOR Alexander BURUM-AUENSEN (Norway) Male 2003
NOR Elias DRAUGEDALEN (Norway) Male 2003
NOR Olav EIKANGER (Norway) Male 2003
NOR Henning KARLSEN (Norway) Male 2003
POL Antoni SOCHA (Poland) Male 2004
POL Pawel URBAN (Poland) Male 2003
POL Piotr URBAN (Poland) Male 2003
POL Wiktor WALACH (Poland) Male 2003
ROU Stefan BACIU (Romania) Male 2004
ROU Florin MIRICA (Romania) Male 2004
ROU Horia NISTOR (Romania) Male 2004
ROU Tudor ZARNESCU (Romania) Male 2003
RUS Rostislav RUSTAMOV (Russia) Male 2003
RUS Artem SARKISIAN (Russia) Male 2004
RUS Alexey UDOVICHENKO (Russia) Male 2003
RUS Semen ZHUKOV (Russia) Male 2003
SRB Mario DJURIC (Serbia) Male 2003
SRB Milos DJUROVIC (Serbia) Male 2004
SRB Jovan JOVANOVIC (Serbia) Male 2004
SRB Jakov PLANOJEVIC (Serbia) Male 2004
SLO Luka KRAJLAH (Slovenia) Male 2003
SLO Filip PERKO (Slovenia) Male 2003
SLO Lars PONIKVAR (Slovenia) Male 2005
SLO Viktor STRUMBELJ (Slovenia) Male 2003
ESP Miguel Angel CHUZON (Spain) Male 2003
ESP Daniel JEUN (Spain) Male 2004
ESP Alberto LUQUE (Spain) Male 2003
ESP Guillem MARTINEZ GUERRERO (Spain) Male 2003
SWE Hugo BRANDBERG (Sweden) Male 2005
SWE Simon FRIDH (Sweden) Male 2003
SWE Christopher KELLY (Sweden) Male 2003
SWE Mikolaj MANCEWICZ (Sweden) Male 2003
SUI Theo BROCHARD (Switzerland) Male 2003
SUI Jacob GERBER (Switzerland) Male 2003
SUI Nicolas PORTMANN (Switzerland) Male 2004
SUI Sven VINEIS (Switzerland) Male 2003
TUR Emir AKAL (Turkey) Male 2004
TUR Ugur KINALI (Turkey) Male 2003
TUR Bora OZALTIN (Turkey) Male 2004
UKR Mykhailo KUBLITSKYI (Ukraine) Male 2003
UKR Kyrylo MUKOID (Ukraine) Male 2003
UKR Andriy OPANASENKO (Ukraine) Male 2003
UKR Dmytro PLAKSIN (Ukraine) Male 2005
Login